İstiklal Yolu Güzergahı

Web sitemizin içeriği Milli Mücadele dönemi ve cephe gerisi konuları ile sınırlıdır. Bir kitaplık kadar zengin içerikte, akademik bilgi tabanlı, dinamik paylaşım sitesidir. Derneğimizin yürüttüğü projelerin çıktıları olan eserlerin telif hakkı Derneğimize aittir. Web sitemizde yayınlanan yazı ve görseller kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

www.istiklalyolu.com web sayfamızın, un satışı yapan "istiklalyolu.com.tr" web sayfası ile ilişkisi yoktur.

DERNEĞİMİZ T.C. 100 YILINDA İSTİKLAL YOLU ROTASININ DÜNYA ROTALAR LİSTESİNE ALINMASINI SAĞLADI

Haberler

DERNEĞİMİZ T.C. 100 YILINDA İSTİKLAL YOLU ROTASININ DÜNYA ROTALAR LİSTESİNE ALINMASINI SAĞLADI

DERNEĞİMİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURULUŞUNUN  100.YILINDA İSTİKLAL YOLU ROTASININ DÜNYA ROTALAR LİSTESİNE ALINMASINI SAĞLADI

*İstiklal Yolu’da Etap Yürüyüşlerinin Hikayesi

*344 Km İstiklal Yolu Yürüyüşünün  Hikayesi  

*Wikiloc Derneğimizle İletişim Yaptı

*İstiklal Yolu Rotasında Üzerinde Halen Yapılmayan Ve Devam Eden Sorunlar 

*Çankırı İstiklal Yolu Rotasında Yapılacak İşler Geleneksel Olarak Her Yıl Yaplan İstiklal Yolu Etkinlikleri İçin Yapılması Gereken Alt Yapılardır.

*Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşunun  100.Yılında  .Çankırı Da 14,sü Yaplacak İstiklal Yolu Etkinliklerine Türkiye Ve Kapsamından Katılıma Katkıda Bulunacaktır.   

   *İSTİKLAL YOLU’NDA ETAP  YÜRÜYÜŞLERİNİN HİKÂYESİ
  Derneğimiz kurulduğu 2014 yılından beri Milli Mücadelede cephe gerisinin ana yolu, ana arteri, sembol ismi İstiklal Yolunu tanıtmak; farkındalık sağlamak,  vefa göstermek ve şükran duyguları oluşturmak için çaba sarf etmektedir.

 İstiklal Yolu Rotası,  tarihi öneminin yanında doğa güzellikleri, doğa milli parkları, tabiat parkları,  İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı olan, uzun bir doğa yürüyüş yolu (trekking) özelliğine sahip tescil edilmiş Milli bir yoldur. 

2008-2009 yılından beri  Kastamonu ve Çankırı’da geleneksel olarak yapılan İstiklal Yolu Yürüyüşlerine halkın yanında,  Türkiye Kapsamından dağcı yürüyüşçüler de  katılmaktadır.

Dağcı ekipler 344 km İnebolu, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Kalecik, Ankara hattının, Kastamonu ve Çankırı’daki  bazı bölümleri günlük 25-30 km etaplarla yürümüştür. 

Dolayısıyla dağcı yürüyüşçüler için gerekli GPS koordinat bilgileri Kastamonu Bölümünde 3 ve Çankırı Bölümünde 2 etap için vardı. Çankırı’da   2 etabın GPS bilgileri  Çankırı Dağcılık kulübü tarafından wikiloç web  sayfasına  yüklenmiştir.

344 Km İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜNÜN HİKÂYESİ  

2022 yılında Derneğimiz başkanı İsmail Çam ile iletişim kuran  3 kişi kendilerine yardımcı olunursa  İnebolu’dan Ankara’ya kadar 344 km İstiklal Yolu Rotasının tamamını yürüyeceklerini   belirmişlerdir. Yapılan istişareler ve program kapsamında Ankara’da İHL beden öğretmeni İbrahim Karakaya’nın liderliğinde,  Muğla Üniversitesinde Öğretim Üyesi Ali Arda Durmaz  ve Yurt dışında çalışan kardeşi Halil Can Durmaz  (Maddi giderleri karşılamıştır) 1 Haziran 2022 tarihinde  yürüyüşe başlamıştır. 344 km İstiklal Yolu Rotasını İsmail Çam ’verdiği bilgilerle sürekli istişarelerle  12 etap halinde yürümüşlerdir. Yürüyüş 12 Haziran 2022 tarihinde     Ankara’da  Tiren İstasyonun yanında Askeri Fabrikanın olduğu MKE önünde son bulmuştur. 

Yürüyüşçüler, gündüzleri yürümüşlerdir; geceleri konakladıkları yerdeki misafirhanelerde kalarak dinlenmişler ve kişisel, ihtiyaçlarını karşılamışlardır. 

Yürüyüş Kastamonu ve Çankırı Yerel basınında okuyucularına duyurulmuştur. Çankırı’da Doğruyol Gazetesi İrfan Hoşafcıoğlu Çankırı’da konaklama boyunca yürüyüşçülerle özel ilgilenmiş ve ikramlarda bulunmuştur. 

Yürüyüşçüler İsmail Çamla birlikte Ilgaz Kaymakamı Osman Oğuz Ekşi ve Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk tarafından makamlarında kabul edilmiş böylesi bir vefayı gösterdikleri için kendileri tebrik edilmiş, destek ve moral verilmiştir.  

Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Şenol  Şahin,  Çankırı Tarihi Çamaşırhanede Yürüyüşçüleri yaptıkları vefa yürüyüşü için tebrik etmiş  ve katılan mahalli basın mensuplarıyla birlikte yemek ikramında bulunmuştur.

Ankara bölümünde Yürüyüşçülere, (İsmail Çam’ın yardımları ile ) Kalecik Belediye Başkanı Duhan Kalkan rota ve konaklama konularında destek vermiştir. 

   12 Haziran 2022 Yürüyüşün tamamlanmasından sonra rota hakkındaki GPS verileri teknik olarak değerlendirilmiştir. Uzun bir çalışmadan sonra  GPS verileri İsmail Çamla yapılan istişarelerden sonra Ali Arda Durmaz  tarafından İstiklal Yolu Derneği adına WİKİLOC web sayfasına 3 Ekim 2022 tarihinde  yüklenmiştir. gbd uzantılı dosya mapsource(garmin) programında  ve google earth da çalışmaktadır.
WİKİLOC DERNEĞİMİZLE İLETİŞİM YAPTI

Wikiloc , insanların hem doğa aktiviteleri yaparken hem de aktivite öncesinde ve sonrasında daha iyi topluluk deneyimleri yaşamasına yardımcı olmak ve doğayı koruma konusunda onlara ilham kaynağı olup destek sağlamak amacıyla hizmet veren  bir web sitesidir. 

Wikiloc web sitesi  25 dilde hizmet veriyor. Topluluk 10 milyon üyeye ulaştı. Son 12 ayda 9,2 milyon yeni parkur yüklendi

Dünyanın dört bir yanındaki harika yerlerin keşfedilmesine yardımcı olmak için Apple Haritalar'da  Apple Guides yayınlanmaya başladı. 

    Wikiloc  17 Haziran 2023 tarihinde,   “Selam istiklal yolu Derneği” hitabı ile iletişim yaptı;  

     Akıllı saatler için (Samsung Galaxy Watch, Pixel Watch...) Wikiloc Wear OS uygulamasının kapsamında,  İster yürüyüş yapın, ister bisiklete binin, ister koşun, Wear OS Uygulaması, haritalarla kesintisiz bir kayıt ve navigasyon deneyimi sağlayarak, akıllı telefonunuzu cebinizden veya sırt çantanızdan çıkarmanıza gerek bırakmaz.

Başka bir GPS'in (Garmin, Suunto, Apple Watch...) varsa seni de düşündük! Patikaları cihazına nasıl göndereceğini öğrenmek için bu makaleye göz at.

Mesaj üzerine Dernek olarak çalışmalara başladık. İsmail Çam,  ÇAKÜ Sanat Tasarım ve Mimarlık  Fakültesi öğretim üyesi Doç Dr Tunç Boran ve Öğr. Gör Salih Köse’nin teknik çalışmalarıyla İstiklal Yolu bilgileri ve fotoğraflar Wikiloc web sayfasına istenilen formatta yüklenmiştir. 

İstenen formatta bilgilerin  yüklenmesinden sonra Wikiloc 14 temmuz 2023      tarihinde “Selam     istiklalyolu  Dernegi”  hitabıyla 

Wikiloc topluluğunun geri kalanıyla rotalarını paylaşan sizin gibi kullanıcılar için çok istenen bir özelliği ekledik.

Artık harita üzerinde rotalarınızı arayabilir ve keşfedebilirsiniz! Haritaya, rotalarınızı da düzenleyebileceğiniz profilinizdeki yeşil "Haritayı göster" düğmesinden ulaşılabilir. Bilgisini vermiştir. 

Haritanıza bakın

 

       *İstiklal Yolu Rotasında Üzerinde Halen Yapılmayan Ve Devam Eden Sorunlar 

344 km İstiklal Yolu Rotasının tamamının tarihi önemi,  çoğunun ise  Doğa yürüyüş güzellikleri vardır. Dolayışıyla İstiklal Yolu rotasını  (Türkiye ve Dünya kapsamından) tercih eden  birey ve gruplar bu iki temel amaç için tercih etmiş olacaklarından, yürüyüş boyunca gerekli alt yapı hizmetlerini görmek ve faydalanmak isteyeceklerdir. Ancak bu hizmetler  Derneğimizi aşan Merkezi Hükümet, İstiklal Yolu Valilikleri ve belediyeleri tarafından yapılması gereken hizmetlerdir.  Bir STK olarak Derneğimiz ve Başkanı İsmail Çam konu hakkında ilgili tüm kurumları zamanında bildirmiştir. 

İstiklal Yolu Rotası üzerinde halen yapılmayan ve devam eden sorunlar şunlardır:  

     Tarihi istiklal Yolu Milli Parkı 2018 yılında ilan edilmiştir ancak henüz  hiçbir alt yapı hizmeti olmadığı gibi  tabelaları dahi yoktur.

 • Tarihi İstiklal Yolunun asfalt altında kalan  rotaların asfalt kenarına toprak yürüyüş şeridi yapılmamıştır. Zira Yürüyüşçülerin güvenliği ve yol trafik güvenliği mevzuatı için bu alt yapı gereklidir, yürüyüşçüler sıcak asfaltta değil bastonlarıyla toprak zeminde yürümeyi tercih etmektedirler.  

 • 12 etaptan oluşan  oluşan 344 km İstiklal Yolu Rotasında,  yürüyüş etaplarının çoğunda  yön ve bilgilendirme işaret levhaları bulunmamaktadır. 

 • İstiklal Yolu Rotası boyunca kırsal alanlarda belirlenen aralıklarda tuvaletler yoktur.

 • İstiklal Yolu Rotası boyunca bulunan çeşmeler iyileştirilmeli, yeterli miktara getirilmeli,  dinlenme ve oturma alt yapısı oluşturulmalı ve  İşaretlenmelidir. 

 • İstiklal Yolu Rotası  boyunca çadırlı gruplar için Çadır Kamp Noktaları olmadığından, çadır kamp yerleri belirlenmeli, alt yapı hizmetleri oluşturulmalı ve işaretlenmelidir. 

 • İstiklal Yolu Rotası  boyunca karavanlı gruplar  için karavan kamp noktaları olmadığından,  karavan kamp yerleri belirlenmeli, alt yapı hizmetleri oluşturulmalı ve işaretlenmelidir.

 • İstiklal Yolu Rotası  boyunca kalabalık gruplar için konaklama yatak sayısı yeterli değildir. 

 • İstiklal Yolu Rotası hakkında dokümantasyon ( harita,hizmet, alt yapı vb  işaretleme  noktaları,  broşür vb )  istiklal Yolu noktalarında  hizmeti veren bürolar yoktur. 

 

*ÇANKIRI İstiklal Yolu Rotasında Yapılacak İşler Geleneksel Olarak Her Yıl Yaplan İstiklal Yolu Etkinlikleri İçin Yapılması Gereken Alt Yapılardır. Bakınız aşağıdaki  belgeler. 

 • Tarihi istiklal Yolu Milli Parkı 2018 yılında ilan edilmiştir ancak henüz hiçbir alt yapı hizmeti olmadığı gibi Çankırı bölümünün   tabelaları dahi yoktur. Bakınız aşağıdaki Doğruyol Gazetesi (1-2) haberleri. 

 İstiklal Yolu tarihi hakkında bilgilendirme yapılması için , Çankırı bölümünde  Çankırı Belediyesi tarafından  Derneğimiz işbirliğiyle yapılması için 2018 yılında başlanılan projeleri hazırlanan ( Derneğimizdeki Görsel Sanatlar Yarışması eserleri konulacak olan) Çankırı İstiklal Yolu müzesinin  yapılmasından Belediye Başkanlığı vazgeçilmiştir. 
 • Ilgaz İndağı  Yamacında Tarihi İstiklal Yolunun asfalt altında kalan  rotalarının  asfalt kenarına toprak yürüyüş şeridi yapılmamıştır.   

 • Ilgaz İndağı yamacında  rota üzerinde yürüyüşünü engelleyen  eski yeni yol kot farkları veya doğal bitki gelişmeleri  bulunmaktadır

 • İstiklal Yolu Rotası boyunca  kırsal alanlarda belirlenen aralıklarda tuvaletler  yoktur.

 • İstiklal Yolu Rotası boyunca bulunan çeşmeler iyileştirilmeli, yeterli miktara getirilmeli dinlenme ve oturma alt yapısı oluşturulmalı ve  İşaretlenmelidir. 

 • İstiklal Yolu Rotası boyunca çadırlı gruplar için çadır kamp noktaları olmadığından, çadır kamp yerleri belirlenmeli, alt yapı hizmetleri oluşturulmalı ve işaretlenmelidir. 

 • İstiklal Yolu Rotası boyunca karavanlı gruplar karavan kamp noktaları olmadığından karavan kamp yerleri belirlenmeli, alt yapı hizmetleri oluşturulmalı ve işaretlenmelidir.

 • İstiklal Yolu Rotası  boyunca gruplar için konaklama yatak sayısı yeterli değildir. 

 • İstiklal Yolu Rotası hakkında dokümantasyon ( harita, işaretleme  noktaları,  broşür vb )  istiklal Yolu noktalarında  hizmeti veren bürolar yoktur. 

 

*TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURULUŞUNUN  100.YILINDA  .ÇANKIRI DA 14,SÜ YAPILACAK İSTİKLAL YOLU ETKİNLİKLERİNE TÜRKİYE VE KAPSAMINDAN KATILIMA KATKIDA BULUNACAKTIR.   

Ancak İstiklal Yolu Rotasının  tercih edilmesinde, tercih sayısı ve yapılan olumlu yorumlar çok önemlidir.

 Eğer Türkiye ve Dünya kapsamından tercihler ve olumlu yorumlar olursa istiklal Yolu Türkiye kapsamında ve Dünyada daha çok tanınır ve İstiklal Yolu Turizmi başlar.  

Wikiloc, İstiklal Yolu Rotasının  tercihi hakkında Derneğimizi haftalık olarak bilgilendirmektedir. Maalesef İstiklal Yolu Rotasının  henüz hiç tercih edilmediğini üzüntüyle izliyoruz. 

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. Yılında Türkiye ve Dünya  Kapsamından vatansever ,  Kuvayı Milliye Ruhu ile  bütün Türkleri , İstiklal Yolu Rotası ile ilgilenmeye, yürümeye, vefa ve şükrana davet ediyoruz.  Eğer başlangıcı biz yaparsak Dünya da farkında olur ve İstiklal Yolu Turizmi başlar. 

Ilgaz Kaymakamı Osman Oğuz Ekşi (ortada) - Yürüyüşçüler Ali Arda Durmaz,  İbrahim Karakaya, İsmail Çam,Halil Can Durmaz


Başkomutan Atatürk ün vasiyeti​

Çankırı Valiliğine Dilekçe için tıklayın
GAZETE HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

GAZETE HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN 2

MİLLİ MÜCADELEDE CEPHE GERİSİ PROJESİ

4. PROJE: 01/01/2019 - 01/01/2020 UYGULANDI

Milli Mücadelede Cephe Gerisi ve İstiklal Yolu Gençlik Sempozyumu

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

İSTİKLAL YOLUNA VEFA PROJESİ

3.PROJE: 02/07/2018 - 30/06/2019 UYGULANDI

SİZİN DE AİLENİZ MİLLİ MÜCADELEYE KATILMIŞTI

Yaşanmış Hatıralar,Kurgu Hikayeler, Şiir Yarışması

İstiklal Yolu Belgeleri Arşivi oluşturulması

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

GENÇLİK İSTİKLAL YOLUNDA PROJESİ

2. PROJE: 17/04/2017 - 17/12/2017  UYGULANDI

Proje süreci,proje kronolojisi,ŞartnameDuyurular,Fotoğraflar,Sergi Galerileri,Katalog

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

 • Türkiye Cumhuriyeti böyle kuruldu
 • NTV İstiklal Yolu Belgeseli
 • Karinca Ordusu Istiklal Yolunda
 • İstiklal Yolu Dernek Başkanı İsmail Çam TRT AVAZ yayını

Website Bilgi

 • Eylül 2011-Eylül 2012 tarihlerinde oluşturulmuştur.
 • Ekim 2012 tarihinde yayıma başlamıştır.
 • Eylül 2018 tarihinde yenileme ve kapsamlı güncelleme yapılmıştır.
 • Gerektikçe güncelleme yapılmaktadır.

Site İstatistikleri

Online: 1
Bugün Ziyaret: 7
Dün Ziyaret: 112
Toplam Ziyaret: 254717