İstiklal Yolu Güzergahı

Web sitemizin içeriği Milli Mücadele dönemi ve cephe gerisi konuları ile sınırlıdır. Bir kitaplık kadar zengin içerikte, akademik bilgi tabanlı, dinamik paylaşım sitesidir. Derneğimizin yürüttüğü projelerin çıktıları olan eserlerin telif hakkı Derneğimize aittir. Web sitemizde yayınlanan yazı ve görseller kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

www.istiklalyolu.com web sayfamızın, un satışı yapan "istiklalyolu.com.tr" web sayfası ile ilişkisi yoktur.

DERNEĞİMİZİN, ÇANKIRI VALİLİĞİ İŞBİRLİĞİYLE HAZIRLADIĞI CUMHURİYETE GİDEN İSTİKLAL YOLU SERGİSİ AÇILDI

Haberler

DERNEĞİMİZİN,  ÇANKIRI VALİLİĞİ İŞBİRLİĞİYLE HAZIRLADIĞI CUMHURİYETE GİDEN İSTİKLAL YOLU SERGİSİ AÇILDI

DERNEĞİMİZİN, 100. YILDA ÇANKIRI’DA 100 ETKİNLİK KAPSAMINDA ÇANKIRI VALİLİĞİ  İL KÜLTÜR TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ İŞBİRLİĞİYLE HAZIRLADIĞI,  CUMHURİYETE GİDEN YOL ‘İSTİKLAL YOLU 100. YIL SERGİSİ’  ÇANKIRI MÜZESİNDE AÇILDI.

Derneğimiz, 100. yılda Çankırı’da 100 etkinlik kapsamında Çankırı Valiliği  İl Kültür Turizm Müdürlüğü İşbirliğiyle, Çankırı Müzesinde   Cumhuriyete giden yol ‘İstiklal yolu 100. yıl sergisi’ hazırladı. 
Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşların,  28 Ekim 2023 tarihinde  Çankırı il merkezi Atatürk Anıtına Çelenk koyma töreninden sonra   saat 13.15’te Çankırı Müzesindeki   Cumhuriyete giden yol ‘İstiklal yolu 100. yıl sergisi’ açılışına geçildi. 
Serginin açılışında bir konuşma yapan İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı İsmail Çam, “İstiklal yolu milli mücadelede cephe gerisinde ana arter, ana yol, sembol ismi olmuştur. Karınca ordusunun istiklal yolunda destansı özverilerle cephane taşımasıyla,  cephedeki Türk ordusu milli mücadeleyi destansı bir zaferle kazandı ve Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.
İstiklal yolu hakkındaki basılı ve görsel eserlerin çok eski, yetersiz ve mevcudunun tükenmiş olması sebebiyle Derneğimiz kendi çapında bir dizi çalışma yapmıştır. Bazı bakanlıkların hibe destekleriyle 4 büyük proje yürütmüştür.
 Bu projeler Türkiye kapsamında yürütülmüştür. Birinci projemiz Karınca Ordusu istiklal yolunda;  ikinci projemiz Gençlik istiklal yolunda görsel sanatlar yarışması,  üçüncü projemiz  istiklal yoluna vefa edebiyat yarışması ve dördüncü projemizde Milli Mücadelede Cephe Gerisi  Gençlik  Sempozyumu projesi.
 Bu sergideki eserler, yürüttüğümüz projelerde elde ettiğimiz çıktılardan oluşmaktadır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyeti biz kurduk siz yaşatacaksınız demiştir. Biz de Dernek olarak cumhuriyetimizin 100’üncü yılında böyle bir sergiyi açmakla görevimizi yapmış olmanın gururu ve  onurunu yaşamaktayız. Serginin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Çam’ın konuşması sonrasında serginin açılış kurdelesi kesildi. Dernek başkanı Çam, sergide yer alan eserler hakkında Vali Taşolar ve beraberindeki heyete bilgiler verdi.
Sergi, 28 Ekim2023 -4 Kasım 2023 tarihlerinde açıktır.
MİLLİ MÜCADELEDE CEPHE GERİSİ PROJESİ

4. PROJE: 01/01/2019 - 01/01/2020 UYGULANDI

Milli Mücadelede Cephe Gerisi ve İstiklal Yolu Gençlik Sempozyumu

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

İSTİKLAL YOLUNA VEFA PROJESİ

3.PROJE: 02/07/2018 - 30/06/2019 UYGULANDI

SİZİN DE AİLENİZ MİLLİ MÜCADELEYE KATILMIŞTI

Yaşanmış Hatıralar,Kurgu Hikayeler, Şiir Yarışması

İstiklal Yolu Belgeleri Arşivi oluşturulması

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

GENÇLİK İSTİKLAL YOLUNDA PROJESİ

2. PROJE: 17/04/2017 - 17/12/2017  UYGULANDI

Proje süreci,proje kronolojisi,ŞartnameDuyurular,Fotoğraflar,Sergi Galerileri,Katalog

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

  • Türkiye Cumhuriyeti  böyle kuruldu
  • NTV İstiklal Yolu Belgeseli
  • Karinca Ordusu Istiklal Yolunda
  • İstiklal Yolu Dernek Başkanı İsmail Çam TRT AVAZ yayını

Website Bilgi

  • Eylül 2011-Eylül 2012 tarihlerinde oluşturulmuştur.
  • Ekim 2012 tarihinde yayıma başlamıştır.
  • Eylül 2018 tarihinde yenileme ve kapsamlı güncelleme yapılmıştır.
  • Gerektikçe güncelleme yapılmaktadır.

Site İstatistikleri

Online: 2
Bugün Ziyaret: 13
Dün Ziyaret: 112
Toplam Ziyaret: 254723