İstiklal Yolu Güzergahı

Web sitemizin içeriği Milli Mücadele dönemi ve cephe gerisi konuları ile sınırlıdır. Bir kitaplık kadar zengin içerikte, akademik bilgi tabanlı, dinamik paylaşım sitesidir. Derneğimizin yürüttüğü projelerin çıktıları olan eserlerin telif hakkı Derneğimize aittir. Web sitemizde yayınlanan yazı ve görseller kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

www.istiklalyolu.com web sayfamızın, un satışı yapan "istiklalyolu.com.tr" web sayfası ile ilişkisi yoktur.

14. İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ 1LGAZ VE ÇANKIRI’DA YAPILDI

Haberler

14. İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ 1LGAZ VE ÇANKIRI’DA YAPILDI

GELENEKSEL 14. ÇANKIRI İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ 14 EKİM 2023 CUMARTESİ ILGAZ İLÇESİNDE VE 15 EKİM 2023 PAZAR GÜNÜ İSTİKLAL YOLU TARİHİ MİLLİ PARKI ÇANKIRI 2. KISIMDA,  TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURULUŞUNUN 100. YILINDA YOĞUN KATILIMLARLA YAPILDI
Milli Mücadelede yeni kurulan Yüz bin kişilik Türk Ordusunun ihtiyacı olan cephane/lojistik malzemeler Karadenizden İnebolu iskelesine geliyordu.  Sevkiyat  Türk Ordusunun ana ikmal merkezi Ankara’ya,  cephe gerisinde kalan Karınca Ordusu tarafından yapılıyordu. Karınca Ordusunun %80’i kadınlılardan, kalanı ihtiyarlar, gaziler ve çocuklardan oluşuyordu. Karınca Ordusunun temel taşıma aracı ilk çağlardan beri kullanılan ilkel kağnı arabalarıydı ve kafileler halinde sevkiyat yapıyorlardı. Tekalifi Milliye Kanunu gereği her aile her ay bir kere 100 km ordu gereçlerini taşımak zorundaydı. 344 km İnebolu, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı Kalecik, Ankara hattında 3 kere devir teslim yapılıyordu.   kağnı kolları mevsim ve iklim  şartlarına göre Ankaraya   18-22 günde ulaşıyordu. Karınca Ordusu 3 yıl 4 mevsim destansı özverilerle cephedeki Türk Askerlerine cephane taşıdı ve onları düşman karşısında bir an bile çaresiz/eli boş bırakmadı. Ve destansı zafere ortak oldu ve Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını sağladılar.
  Milli Mücadelede ,  İnebolu, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Kalecik, Ankara  Hattı cephe gerisinin ana  arteri ,ana yolu   İSTİKLAL YOLU olmuştu.
Milli Mücadeleye katılan atalarımızı/Karınca Ordusunu yad etmek,  vefa  ve şükran duygularıyla  Çankırı’da 2009 yılından beri İstiklal Yürüyüşleri yapılmaktadır. 
14.Geleneksel Çankırı istiklal yolu yürüyüşü, 14 ekim 2023 cumartesi Ilgaz ilçesinde ve 15 ekim 2023 pazar günü istiklal yolu tarihi milli parkı Çankırı 2. Kısımda yapıldı. 14. İstiklal Yürüyüşü bu sene Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. Yılı sebebiyle yoğun bir katılımla,   renkli etkinlerle ve coşkuyla yapıldı. 
 14 .  ÇANKIRI İSTİKLAL YÜRÜYÜŞÜNÜN, 14 EKİM 2023 CUMARTESİ ILGAZ İLÇESİ BÖLÜMÜ

Etkinlik 14 Ekim Cumartesi günü saat 10:00’da Ilgaz Dağı Derbent Şehitler Anıtında başladı. 
Ilgaz Protokolü, Çankırı bölümünün bir bölümü ve gönüllü katılımcıların, Derbent Şehitler Anıtına Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın Seslendirilmesi ardından Saygı Atışı; Kuran Tilaveti ve Dua Gerçekleşti.
Ilgaz Dağı Derbent Şehitler Anıtında biten etkinlik saat 11.30’da’ Ilgaz Merkez’de devam etti. Ilgaz Belediyesi önünde Jandarma Komutanlığı Mehteren Takımı Konser verdi. 
Konserin ardından,  Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, Vali Yardımcısı Recep Yüksel,  İlçe Kaymakamı Burak Yılmaz, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, Ilgaz Protokolü, Çankırı Protokolünün bir kısmı ve diğer  katılımcılardan ( STK temsilcileri, il-ilçe dışından gelenler, halk ve öğrencilerden) oluşan çok kalabalık  bir İstiklal Yolu Korteji, Şehitliğe yürüdü. Milli Mücadelede Ilgaz Dağında Ermeni-Rum Pontus çetesi tarafından pusuya düşürülerek şehit edilen Jandarmaların kabirleri ziyaret edildi. Saygı atışı yapıldı; İstiklal Marşı okundu; Kuran Tilaveti ve Dua yapıldı. 
Şehitlik ziyaretinin ardından kortej, Karayolları 157. Şube Şefliğine kadar yürüdü. Kortejde temsili cephaneler taşıyan kağnı arabası,  ellerinde Türk tarihinde kurulmuş 16 Türk Devlerinin bayraklarını taşıyan atlı grup ve Jandarma Mehteren Takımı yürüyüşe renk kattı katılımcılardan ve izleyen halktan  büyük ilgi gördü. 
 
           Yürüyüş sonunda157. Karayolları bahçesinde Ilgaz Belediyesince hazırlanan yemek (Keşkek) ikramı yapıldı ve program sona erdi. 


14 .  ÇANKIRI İSTİKLAL YÜRÜYÜŞÜ 15 EKİM 2023 PAZAR GÜNÜ İSİTİKLAL YOLU TARİHİ MİLLİ PARKI ÇANKIRI 2. KISIMDA YAPILDI.
15 Ekim 2023 Pazar günü programa, Vali Mustafa Fırat Taşolar ve eşi Hanımefendi Didem Taşolar, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük ve eşi, Vali Yardımcısı Recep Yüksel ve eşi, Ilgaz Kaymakamı Burak Yılmaz ve eşi, Çankırı Belediye Başkan vekili Merve Güldür Temeltaş, İlçe Kaymakamları, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yusuf Mutlu Genç, İlçe Belediye Başkanları, daire amirleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Program saat 10.00 da İstiklal Yolu Danışmanı İsmail Çam’ın İstiklal Yürüyüşü hakkında bilgi vermesiyle başladı: İsmail Çam özetle şu bilgileri verdi: 
Biraz sonra yapacağımız yürüyüş, bir doğa yürüyüşü, spor yürüyüşü ya da festival yürüyüşü değildir. … … Karınca Ordusu, Milli Mücadele de cephedeki askerlere 3 yıl 4 mevsim cephane taşıdı ve onları düşman karşısında eli boş ve çaresiz bırakmadı. …. … Biraz sonra yürüyeceğimiz yol Karınca ordusunun ve kağnıların izlerini taşıyan gerçek tarihi İstiklal Yoludur. Bu sebeple Tescil edilmiş ve İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk “ Türkiye Cumhuriyeti Biz Kurduk Siz Yaşatacaksınız” diyerek bizlere emanet etmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. Yılında yapacağımız yürüyüşte lütfen sohbet grupları oluşturmayalım, spor yürüyüşü yaparak yaşlıları ve çocukları geçerek korteji bölmeyelim, yoldan çevreye sapmayalım. Karınca Ordusunun şuuru ve ciddiyetiyle yürüyelim. Kıyısın köyüne kadar sadece 5 km yürüyeceğiz, biraz yorulalım ki destansı özverilerle  yürüyen Karınca Ordusunu daha iyi anlayalım, takdir edelim ve dua edelim. Allah Onlardan Razı Olsun.  Buyurun yürüyüşümüze başlayalım. İsmail Çam konuşmasından sonra özel sebeplerle yürüyüşe ve Kıyısın Köyündeki törenlere katılmayarak Ilgaz’a dönmüştür.

           Yürüyüş 5km sonra Ilgaz İlçesine bağlı  Kıyısın köyünde sona erdi. Katılımcılar yerlerine geçtikten sonra  Kıyısın köyünde bir dizi etkinlik yapıldı ve tören konuşmaları yapıldı.  
     Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kur'an-ı kerim okundu. Şehitlerimize dua edildi. Atlı selamlama gösteriisi yapıldı.  Jandarma Komutanlığı mehteran takımı  konser verdi.  Jandarma ekipleri iki helikopterle çelik kanatlar hava gösterisi yaptı. 

Tören Konuşmaları;
Kıyısın köyü muhtarı Ahmet Dildar; Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk; Ilgaz Kaymakamı Burak Yılmaz günün anlamı ve önemi hakkında konuşmalar yaptı. 
AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda da etkinlikler düzenleneceğini hatırlattı 
“Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde, 29 Ekim 2023’te hep birlikte idrak edeceğiz. Bu program, hem anma hem anlama programıdır.
Sayın  Akbaş  gündemi değerlendiren konuşmalar yapmıştır.   … …

İstiklal Yolu etkinlikleri ve Kıyısın köyündeki tören,  Yemek/Etli Pilav ve ayran ikramının ardından sona erdi.
MİLLİ MÜCADELEDE CEPHE GERİSİ PROJESİ

4. PROJE: 01/01/2019 - 01/01/2020 UYGULANDI

Milli Mücadelede Cephe Gerisi ve İstiklal Yolu Gençlik Sempozyumu

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

İSTİKLAL YOLUNA VEFA PROJESİ

3.PROJE: 02/07/2018 - 30/06/2019 UYGULANDI

SİZİN DE AİLENİZ MİLLİ MÜCADELEYE KATILMIŞTI

Yaşanmış Hatıralar,Kurgu Hikayeler, Şiir Yarışması

İstiklal Yolu Belgeleri Arşivi oluşturulması

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

GENÇLİK İSTİKLAL YOLUNDA PROJESİ

2. PROJE: 17/04/2017 - 17/12/2017  UYGULANDI

Proje süreci,proje kronolojisi,ŞartnameDuyurular,Fotoğraflar,Sergi Galerileri,Katalog

Detaylar için ve Web Sitesi için TIKLAYIN

  • Türkiye Cumhuriyeti  böyle kuruldu
  • NTV İstiklal Yolu Belgeseli
  • Karinca Ordusu Istiklal Yolunda
  • İstiklal Yolu Dernek Başkanı İsmail Çam TRT AVAZ yayını

Website Bilgi

  • Eylül 2011-Eylül 2012 tarihlerinde oluşturulmuştur.
  • Ekim 2012 tarihinde yayıma başlamıştır.
  • Eylül 2018 tarihinde yenileme ve kapsamlı güncelleme yapılmıştır.
  • Gerektikçe güncelleme yapılmaktadır.

Site İstatistikleri

Online: 1
Bugün Ziyaret: 7
Dün Ziyaret: 112
Toplam Ziyaret: 254717